Akryl, Modakryl a Cashmillon

05.11.2022

Přírodní materiály až na pár výjimek, jakými je konopí, ramie atd, jsme si již pěkně rozepsali a teď je na čase prozkoumat i syntetickou stránku věci. Hned v úvodu bych chtěla připomenout, že syntetický materiál není nepřítelem. Nepřítelem se stává pouze nadspotřeba, nekvalita a defacto lidská lhostejnost. Je to kruté, je to přímé ale je to fakt. Ostatně plastové obaly v minulosti patřily k revolučním objevům.

Prvním tzv. umělým materiál byla viskóza, která jak už víme je polysyntetická, jádro je tedy přírodní - celulóza ale vlákno nadále prochází úpravou tak aby se co nejvíce přiblížilo přírodní podobě. Asi ve 30 letech minulého století pak viskózu doplňují vlákna syntetická a to polyamidová, polyesterová, polyakrylonitrilová, polyuretanová, polyvinylchloridová, polypropylénová a další poly kterým asi rozumí jen chemik a pro nás to moc podstatné není. Od svého vzniku tyto vlákna procházejí vývojem podobně jako v jiných oborech, čímž zdokonaluj své funkce a vylepšují své vlastnosti. Původně byla syntetika revolučním objevem, který sloužil právě pro úlevu a zachování přírodních zdrojů.

Ač jsou poslední léta v obchodech charakterizována spíše jako návrat k chemlonovým dinosaurům, není to vinou technologů nýbrž tlačení ceny při výrobě co nejvíc dolů, a taktéž touha spotřebitele koupit, protože ten roztáčí kolečko , které celý koloběh pohání. Tleskáme tedy technologům za jejich výzkumnou práci , začínáme se stydět a přesouváme se k samotným materiálům. Navíc je zima a zima si žádá detailní popis materiálu který ve skříních máme všichni a špatným rozhodně není.

Akryl

Ve své praxi jsme se mnohokrát setkala s mylnou představou o akrylu, jakožto přírodním materiálu. Ostatně není se čemu divit, v příjemném provedení je akryl úžasným společníkem do chladného počasí a pro svou cenu je ideálním pomocníkem pro tvorbu rozmanité garderoby. I přesto že se jedná o vlákno umělé, které je ve své hřejivosti o něco málo zdatné, než je vlna, je jistě lepší variantu do zimy nežli svetr polyesterový. Materiál samotný je velmi pružný, hebký, termoizolační, odolává slunečnímu záření a UV. Takový polyakryl má dokonce schopnost odolávat povětrnostním vlivům a mikroorganismům. Hlavní nevýhodu je jeho hořlavost, vlákno dokáže vzplát velice rychle a je proto bezpečnější držet se od otevřeného ohně dál. Akryl ale nenajdeme jen v módě, své využití nachází v bytových interiérech jako potah pohovek či dek. Označení na štítku Keep Away From Fire slouží k označení hořlavosti, někdy uvedeno, někdy ne.

O akryl pečujeme stejně jako o vlnu, tzn. šetrně a pereme do 3Ostupňů nebo ručně, při výších teplotách by se Vám mohl snadno srazit, což mi připomnělo nedávnou situaci, kdy mi kamarádka volala že vytahuje z pračky jiný oděv a co s ním. Nic když se srazí je to jako s mlíkem, už to nespravíte proto pozor, když máme svetr např. 40%akryl a 60% polyester pereme VŽDY dle jemnějšího materiálu, v našem případě akrylu. Tímto pravidlem se řiďte u všech textilních materiálu a vyhrajete. Oděv by bylo lepší také neždímat a neházet jej do sušičky, vždy ho namísto věšení rozložte podobně jako je tomu u vlny, materiál má totiž povahu se snáze vytahat a ztratit tak svůj tvar. Na druhou stranu je rychleschnoucí, takže to nebude dlouho trvat. Akryl by také neměl zadržovat pachy jako polyester, pokud ano máte doma špatný kousek a příště zkuste jiné složení. Kdo nemá rád žehlení bude akryl milovat jelikož se nemačká tolik jako jiné materiály a kdo sem tam nedává pozor při třídění prádla uvítá i fakt, že se akryl jen tak lehce neobarví.

Modakryl

Jedná se o měkká a poddajná vlákna, která nacházejí využití např. při výrobě umělých kožešin, ochranných oděvů ale také paruk či příčesků. Vlákna jsou taktéž částečně upravena pro zmírnění hořlavosti.

Polyakryl

Vysoce odolný akrylový materiál využívaný v outdoor módě a výrobě kabátů a celkově úpletových tkanin.

Nejlepší rada po nákup akrylu?

Dejte na první dojem. Akryl sice nikdy vzhledem nepředčí vlnu, ale na druhu stranu by neměl působit příliš uměle. Nejprve si oděv osahejte a nejlépe i vyzkoušejte. Vaše tělo Vám totiž dokáže poradit nejlépe. Pokud svetr či halenka kouše nekupujte ho stejně jako jiné kusavce, i kdyby byl trendy, se slevou nebo jen zoufale nějaký potřebujete. Kousavost z něj již nevženete. Nejlépe akryl funguje ve spojení s přírodními vlákny jako je vlna nebo konkrétněji mohér či kašmír, protože takový svetr který ač svým procentem převyšuje přírodní materiály může být velmi příjemným na nošení, i když je přírody jen 10%. V obchodech ho najdeme také pod názvy Dolan, Dralon, Orlon a Cashmilon, ostatně pojďme se na tento umělý kašmír podívat blíž.

Cashmillon či Kashmilon

Je syntetické vlákno podobné ovčí vlně vyráběné z amoniaku a propylenu na tzv. Akrylonitril, což si nemusíte pamatovat, Bohatě postačí vědět, že Cashmillon není kašmír, i když název může být jakkoli zavádějící. Ve svých vlastnostech je velmi podobný akrylu ale jedná se o méně kvalitní provedení, které ač se snáze žehlí a nežmolkovatí nemá tak velkou a dlouhou výdrž, navíc se při chemickém čištění chová zcela odlišně, je tedy podstatné i zde sledovat štítek, kde musí být uveden způsob a pro jistotu připomenout v čistírně složení. Casmillon se velmi snadno odírá na namáhavých místech, např. šála nebo přiléhavější rolákový svetřík, jako prevence se tedy vyplatí šálu či šátek nevázat silou, spíše jej nechat volně či přehodit přes kabát či bundu a svetr pro snadnější sundávání volit větší nebo jiný materiál. Cashmillon jakožto název, má registrovaný značka Marks & Spencer, jinde jej najdete jako Dolan nebo Dralon. 

MC.