Značka Chanel
Gabriel Bonheur neboli "Coco Chanel " se pravděpodobně narodila v Saumuru roku 1883, jelikož o svém dětství moc nemluvila, můžeme pouze předpokládat, že snad vyrůstala v sirotčinci a živila se jako barová zpěvačka. Co ovšem víme s jistotou je, že Coco jak jí začalo okolí přezdívat , byla řekněme netradiční ženou své doby. Byla sebevědomá, cílevědomá a arogantní. Ráda se hádala s muži a nenáviděla tehdejší ženskou nafintěnost a podlézavost. Můžeme opět jen spekulovat, že to jí zajistilo přátelství s Etiennem Balsanem, opilcem a zbohatlíkem, který jí na jejím startu pomohl a jenž jí i později seznámil s její velkou láskou Boyiem Capelem. Boyi, i přesto, že byl zasnouben s jinou, zafinancoval Coco její velký sen, mít butik v Paříži. Po jeho smrti, zůstala věrná pouze své módě a nikdy se nevdala.

Během druhé světové války svůj salón na nějaký čas uzavřela a přestěhovala se do Španělska. Asi po 7 letech se vrátila zpět a opět pokračovala v budování v ten čas již věhlasné značky Chanel.
Pokud jste nadšeni módy 20. století jako já, určitě si vzpomenete na více zvučných jmen, které se v důsledku války museli své práce vzdát např. Madeleine Vionnet, jako architekt Pařížské módy a umělkyně šikmého střihu. A právě z tohoto důvodu vyvstaly spekulace o tom, že úspěch Coco v období druhé světové války rostl jen proto, že spala a donášela Hitlerovým spojencům ve Francii. Ať toto tvrzení je nebo není pravdivé a zda skutečně byla agentkou gestapa, nic to nemění na faktu, že měla zásadní vliv na módu své doby.
CHANEL
Od počátku na sebe upozorňovala tím, že její styl se diametrálně lišil. Volnost pohybu, volné střihy, střídmost, kombinace pánských prvků , nic z toho se nepodobalo ničmu co ženy nosily předtím. Zahodila všechny cetky a ozdoby z času Belle Epoque a vytvořila neprve velmi jednoduchou ale šik pokrývku hlavy. Aby jste rozumněli, v té době převládal názor, že čím vyšší vrstva, tím více by se to mělo dávat najevo, což se projevovalo načančanými šaty, klobouky, doplňkami a šperky. Žena s korzetem , útlým pasem a ženskými rysy, byl ideál přetrvávající ještě z dob romantismu.
Když se jí jedna z prvních zákaznic zeptala, proč je klobouk tak jednoduchý, odpověděla "Jednoduchost je klíčem k dokonalé eleganci, nic více není potřeba". Její celoživotní touha vyrovnat se mužům, nejenže dala ženám volnost, ale především naučila ženy oblékat sepro sebe
nikoli pro ně. Toho docílila také díky přidání pánských prvků
jako žerzej a tvíd, které později definovaly její podobu Chanel-looku.
V roce 1921 otevřela svůj pařížský salon v ulici Cambona a k této příležitosti, uvedla na trh ikonický parfém číslo 5. V době vpádu Hitlera do Francie, se Coco stáhla a na trhu zůstal pouze zmiňovaný Chanel 5.
Když se v roce 1954 vrátila zpět, její první přehlídka skončila fiaskem, i přesto za dva roky představila dnes všem známy Chanel kostým. Ten se skládal z krátkého saka bez límce a sukně po kolena, charakteristický také zdobenými lemy a ten jí vyšvihl na opravdový vrchol kariéry. Coco jej představila v mnoha variacích s hedvábnými blůzkami sladěnými s podšívkou, zlatými řetězy, či penízky místo knoflíků. Hvězdy jako Audrey Hebpurn, Grace Kelly nebo Jackie Kennedyho jej milovaly. Prošívaná kabelka číslo 2.55,je dodnes symbolem stylu a luxusu. Dokonce její "malé černé" pouzdrové šaty bez límce a manžet, které proslavila již zmíněná Audrey Hepburn, prý přiměly francouzského návrháře Paula Poireta k povzdechu, že "ženy teď vypadají jako telegrafní sloupy". Možná vypadají, ale jedná se o multimilionový nápad. Co víc pánská pyžama, halenky s námořnickým vzorem, světlé lodičky s černou kulatou špičkou látkové kamélie a názor, že dívka by měla být dvě věci: Být na úrovni a úchvatná, to byla úžasná Coco Gabriel Chanel.