Jak správně prát

07.09.2022

Praní prádla není žádná věda, vlastně je to podobné jako řídit auto, chce to cvik a porozumět symbolů na štítku. Je sice pohodlné hodit špinavé prádlo do pračky, zasypat ho odměrkou prášku a čekat že se vypere, ono se určitě vypere ale taky zapere, zabarví, poničí, zplesniví, srazí, začne zapáchat nebo bude totálně kaput. Naštěstí stejně jako řízení, vše se dá naučit. Co jak který piktogram znamená najdete tady ale nejprve si spolu připomeňme pár základních pravidel správného praní:

TIP: Většina z nás štítek odstřihává, nejsem výjimkou, zvlášť když lechtá, nebo se nehezky rýsuje zpoza upnutého svršku, pokud ale začínáte s praním prádla, nemáte takový cvik nebo si nejste s některým kousek jistí, štítek odstřihněte, poznačte si na něj, od čeho je a uložte ho do nějaké krabičky. Samozřejmě když člověk pere pravidelně, řekne si to nepotřebuji, pak se ale vystřídá letní a zimní šatník anebo jen vytáhne výjimečný oděv a nevíme. S krabičkou plnou štítku budete vědět vždycky.

Pračka:

Pračku pravidelně projedeme přípravkem na odstraňování nečistot a vodního kamene. Někdo používá domácí čištění za pomocí octa, citrónu, jedlé sody koly, někdo využívá drogistku, na způsobu nezáleží, prostě čistěte. Jednak nám za to pračka poděkuje dobrým stavem ale také se vyhneme nepříjemnému zápachu z usazenin, který se tak rád přenáší i na naše oděvy spolu s bakteriemi a že těch lepkavých usazenin je. Pravidlo číslo jedna tedy zní čistá pračka je základ.

Třídění podle barev: 

Bílé, tmavé, barevné - klasika. Vícebarevné nebo vzorované pereme dle dominantní barvy. Problém můžou být taková černá trička s bílým proužkem a obecně oděvy s kontrastními barvami, v takovém případě se nejprve ujistěte ručním přemáchnutím ve vlažné vodě, zda nepouští barvu, pokud ano perte dále ručně, pokud ne, nebojte se přidat jej ke zbytku. To že barvy blednou je bohužel smutný fakt, někdy to skutečně není naše vina, do jistě míry to lze ovlivnit výběrem pracího prostředku, ale někdy je to zkrátka vada materiálu a špatným výběrem barvy již ve výrobě. 

Třídění podle materiálů:

 Když máme štítek máme vyhráno, ale obecně platí bavlna a syntetika, vlna a jemné prádlo.

Vhodný prací prostředek:

Zde je volba čistě na Vás. Někomu vyhovuje prášek, někomu gel, mně třeba nevyhovují kapsle, vždycky se jich část usadí na šatech a musím prát znova. Za sebe dávám přednost pracímu prášku na běžné prádlo a prací gel volím na tmavé a černé prádlo, jemné a funkční materiál. Ze značek pak vybírám Persil, Pervol, Jelena a ekologické prostředky jako jsou Feeleco, Tieraverde a Ecover ten mě z nich baví nejvíc, nevím jak ale dokázal vzkřísit pár svetrů které jsem za ty léta chtěla odepsat (vlna versus poly 50 na 50).  Pokud se Vám zdá že jich je moc, je, jednak je to moje práce kecat lidem do praní a zároveň je moje pokožka přecitlivělá a je lepší když přípravky střídám. 

Rozdíl mezi práškem a gelem zas tak velký není, dá se dnes použít na všechny druhy materiálu, dávkování určujeme dle tvrdosti vody a množství prádla. Obvykle se prášek dobře rozpustí a na prádle se neusadí. Gel je teoreticky vhodnější na speciální tkaniny a jemné prádlo, protože tekutá forma se i při nízké teplotě kterou tyto materiály vyžadují rozpouští rychleji než prášek. Nevýhodou je, že není tak účinný na odolné skvrny, za to mnohem vhodnější, když máte doma tvrdou vodu. Obojí dáváme VŽDY do zásobníku, nikoli přímo do bubnu, kromě kapslí, ty jsou předem odměřené a není s nimi žádná práce.

Aviváž neslouží jen k ovonění prádla, používá se hlavně k změkčení vlákna, péči o něj, ale ne na každý materiál je vhodná, osobně jí nepoužívám na ručníky, osušky, protože jsou o ní hrubší a nepříjemné. Také na svetry volím raději ekologickou variantu nebo žádnou. Také není vhodná na funkční materiály a oblečení z mikrovláken. Pozor si dejte i na složení, oproti prášku muže snadněji vyvolat alergii, pro děti volte vždy dermatologicky testovanou nebo označením sensitive. Lijeme jí přímo do zásobníku dle množství prádla a návodu, nikdy přímo na oděv, mohla by vytvořit nepěkné skvrny. Dezinfekce na prádlo, vůně do prádla jsou otázkou preferencí a vkusu, myslete pouze na to, že kombinace s aviváži v jednom pracím cyklu nedělá dobrotu.

Jaký Program zvolit:

To je otázka spíš na vaši pračku, já si jen dovolím podotknout že se správným programem, pečujeme o oděv, šetříme prášek nebo gel, také vodu a celkově spotřebu energie. Nemusíte mít nejnovější model, aby se s ním nedalo pohodlně a šetrně prát. Jistě některé starší modely baští více elektřiny, ale my si na druhou stranu můžeme pohrát s volbou programu, teploty, nastavit množství prádla, ždímání, máchání, předpírka nebo odložený start. Určitě nezapínejte pračku jen kvůli dvěma kusům, stejně jako jí nenabouchejte celým šatníkem. Respektujte její parametry a myslete na to, že mokré prádlo váží mnohonásobně víc a díky přeplnění by se nemuselo vyprat. Po doprání vytahujeme prádlo co nejdříve, vlákna uvnitř oblečení mohou začít plesnivět, poznáte to snadno při propocení nebo navlhčení ručníku či oděvu. S plesnivým vláknem už bohužel nic nenaděláte. 

MC.