Kašmír, recyklovaný kašmír a Pashmina

Kašmír jako textilní materiál je nám známý více jak 2000let. Dle wiki pochází označení kašmírská vlna od perského hodnostáře Ali Em Hamdani, který ho 14. století zavedl k označení procesu zpracování těchto vláken ve větším měřítku. My jej jednoduše označíme dle plemene horských koz, kterým se přezdívá kašmírové. Tyto kozy rozhodně nenajdeme v ZOO neb jsou chovány v Nepálu, Pákistánu, Mongolsku, Austrálii, na Novém Zélandu a Číně, a právě vyšší nadmořský výška je pro kvalitu kašmírové srsti klíčová. Čím větší je koze zima, tím více srsti potřebuje a tím kvalitnější vlnu máme. Proces zpracování se od vlny liší tím, že se vlna nestříhá ale česá také se mohou sbírat chomáče, které koza po zimních měsících shodí. O finální ceně kašmíru tedy rozhoduje konkrétní vlákno (pesík, dlouhé ale hrubší chloupky, podsada - jemnější a kvalitnější chloupky, mají na starosti, aby koza neumrzla) a tloušťka příze u zboží označena tzv. ply (2ply-2 vlákna do kupy).
Vlastnosti kašmíru jsou extrémní hřejivost a jemnost. Vlákno je měkké, elastické, oděv z něj nekouše, není chlupatý a rozhodně by neměl žmolkovatět. To vše je samozřejmě dáno kvalitou. Do výroby mohou jít kratší či nekvalitní chlupy, gramáž se sníží, a i když se produkt chemicky ošetří, svetr sice bude vypadá krásně ale při bližším pohledu a následném nošení má tendenci pouštět více chlupu, než by měl. Kašmír je velmi náchylný na změnu teplot, nešetrné zacházení a nevhodný prací prostředek ho na tutti zabije. V tomto případě se poučte z mých minulých chyb, nevěřte nikomu, ať i štítek hlásá cokoli. Perte kašmír vždy v ruce za použití prostředku určeného na jemná vlákna. I přesto že je materiál elastický, sušte jej raději rozložený a nikdy NIKDY kašmír nežehlete a neházejte do sušičky.
V konfekčních obchodech počítejte s horší kvalitou materiálu, proto dávejte přednost místům buďto specializovaným nebo těm kteří se netají původem srsti z které je oděv ušitý. Certifikát The Good Cashmere Standard znamená, že jsou produkty vyrobené z udržitelně certifikovaného kašmíru z farem, kde se odpovědně nakládá s kozami, je brán zřetel na životní prostředí a respektují se sociální, ekologické a ekonomické podmínky farmářů a jejich rodin. Takové označení můžete najít např. u značky COS, která je hrdá na použití nejen kvalitního kašmírového vlákna jako toho recyklovaného. Apropo kolik si myslíte že takový svetřík může stát? Moc pěkný kardigan jsem viděla v nabídce Fabiana Filippi, za cenu 28.400,- a ta už stojí za obětování času na jeho údržbu. Je pravdou že tato značka využívá ekologické zdroje, sazí na minimalismus a prvotřídní kvalitu, ale pravdou je že , ať bude kvalita či původ jeho vláken jakákoli, kašmírový svetr pod 4000,- nesežene. Cokoli pod bude směs kašmíru s jinými materiály kde jeho procento nebude nikterak vysoké. Výjimkou je snad jen recyklovaný.
Kašmír je snad jediným přírodním vláknem, který proces recyklace zvládá skvěle, jeho vlákna se nepoškozuji a mnohdy je výsledný produkt po své recyklaci mnohem lepší. Stále více značek, módních domu a návrhářů ho hojně využívá a tímto napravují špatnou reputaci textilního průmyslu. Pokud máte tu možnost, takový svetřík z recyklovaného kašmíru si kupte, nejenže Vám materiál dodá punc luxusu, ale hlavně budete mít skvělý pocit sami ze sebe. Navíc jeho pořizovací cena je mnohem příjemnější. Na jednu takovou vestu jsem onehdy narazila v řetězci Reserved, v internetovém popisu byla jak certifikace tak 100% složení, za cenu 1790,- . Chystám se tedy na ní a budu doufat, že mě moji oblíbení Poláci nezklamou. Apropo věděli jste že Reserved, Mohito, Croop či CCCboty jsou polské obchody vlastněné skupinou LPP? Kdo neví, nevadí. Hlavní je že ho zná Inditex, kterému patří Zara, HM a spol., Tento východoevropský gigant mu začíná pěkně šlapat na paty, nejen lepšími materiály ale především reakcí na podávkou po ekologických textiliích, čímž si získává více a více příznivců. Než ale navážu na slíbenou pašmínu, dám Vám jednu skromnou radu.
TIP: Vím, jak je internetové nakupovaní pohodlné, ale pokud máte tu možnost vždy volte osobní návštěvu prodejny, nejenže si oblečení hned osaháte a vyzkoušíte, ale ušetříte si smutný výraz a čas s vrácením zboží, kdyby objednaný produkt dorazil v jiném stavu než jste čekali a zvlášť pokud je pořizovací cena vysoká což bezesporu kašmír a obecně přírodní materiály jsou. Pokud ve Vašem okolí či městě tato možnost není, zkontrolujte si podrobně celý produktový popis, ten musí být ze zákona uvedený VŽDY a na obchody začínající Style-, Insta-, Bella-, Luxury- typu poštovného zdarma se raději vykašlete.
Na závěr bych ráda uvedla na pravou míru rozdíl pašmíny a kašmíru. Pašmína je skutečným označením pro druh indického kašmíru i přesto že se získává z tibetských koza (pašmínová kašmírská koza), ovšem název PASHMINA není zákonem nijak ošetřen. Taková šála do tisíce koruny kašmírem ani pašmínovým kašmírem nebude, maximálně směs polyesteru či viskózy, má jí i Calvin Klein, a i on musí uvést přesné složení, v jeho případě 100% viskóza. Čtěte tedy štítek a nenechejte se nachytat, protože #nastitkujepravda . Pokud už takovou doma máte, jako levnější barevný či stylový doplněk špatná není ba naopak, jen počítejte s tím, že Vás v zimě tolik nezahřeje.
MC.
