Polyester

19.08.2021

Polyester je jistě revoluční matriál, ale jeho užívání vyvolává stále mnoho otázek. Ve společnosti převládá názor, že se jedná o neekologický, levný či nekvalitní materiál, což možná platilo v době našich prarodičů, ale nesmíme zapomínat, že stejně jako jdou kupředu jiná odvětví, technologie výroby textilii zrovna tak.

Od 60. let ušel polyester dlouhou cestu, na které si našel své nezaměnitelné místo ve všech módních domech a dílnách. Dnes se bez něj prakticky neobejdeme, a to především díky jeho vlastnostmi, které v kombinací s přírodními vlákny dokážou vytěžit maximum potencionálu kterými např. taková bavlna a vlna disponují. Revolučním tedy myslím především fakt, že produkce přírodních vláken nedosahuje poptávky trhu, navíc i samo pěstování přírodních surovin není bez chyby, je zapotřebí mnoho pesticidů a vody (na výrobu jednoho bavlněná trička je zapotřebí stejné množství vody jako pro jednoho člověka na tři roky) a to jsme teprve u základní suroviny a nebavíme se o procesu zpracování, barvení spolu s tématem vykořisťování lidí v chudších částech světa. Kolem a kolem problémem není polyester a umělá vlákna, stejně tak jako ta přírodní. Problémem vždy bude světová nadspotřeba a nízká vydrž nekvalitního oděvu. Pokud tedy můžeme za pomocí umělých vláken vyrobit látku, která nám ve finálním zpracování vydrží několik sezon, není to v základu špatně.

Polyester je tedy nejrozšířenější syntetické vlákno. Lze jej vyrobit prakticky ve všech možných variantách, dlouhá i krátká vlákna, o různých tloušťkách, průřezech, jako stříž, s jakýmkoli povrchem.

Díky svým kladným vlastnostem a poměrně rychlou dostupností má své efektivní využití hlavně jako příměs k přírodním materiálům, čímž pomáhá redukovat jejich negativní vlastnosti, jakými jsou údržba a odolnost. Je velmi snadno recyklovatelný, pokud je ve svém 100 % stavu, více o recyklaci zde. A podobně jako u přírodních vláken platí, že čím lepší vlákno tím kvalitnější látka.

Výhodami polyesteru je jeho vysoká odolnost a snadnost údržby, smí se prát, žehlit, ždímat a sušit v jakémkoli stavu a neztratí tvar (př. plissovaná sukně z polyesteru). Je také velmi dobře skladný a být složený do komínku mu nevadí, popřípadě stačí lehce přežehlit a je to.

Nevýhodou je že špatně přijímá a udržuje vodu, takže když se taková halenka potká s mastnotou, odstranit flek bývá obtížné, obvykle ho sundáme za použití benzínu, ale právě špatná sací schopnost je důvodem proč ho nesnese atopická a celkově citlivá pokožka. Polyester se také rád žmolkuje, sice existují postupy, které se při výrobě uplatňují, aby se tato vlastnost eliminovala, ale jedná se o proces nákladný a trpí tím kvalita výsledné textilie. Takové levnější svetříky a kabáty v řetězcích fast fashion si raději nekupujte, nejenže se začnou brzy žmolkovat, ale přichytí se na ně kde co, polyester se totiž rád nabíjí statickou elektřinou a nikdo nechce být jako mucholapka nebo sebou neustále nosit váleček. Obecně je lepší volit prací cyklus do 40stupňu, to samé platí pro žehlení, vlákno i když je velmi odolné při vysokých teplotách taje a deformuje se, nezbývá než připomenout můj oblíbený slogan, na štítku je pravda. Na statickou energii postačí vyprat ho v aviváží nebo použit antistaticky sprej.

Nepostradatelný je polyester ve výrobě funkčních oděvu a prádla, což navazuje na jeho další negativum čímž je, že špatně zadržuj pachy, což každý sportovec moc dobře ví, bavlnu a vlnu vyvětráme ale polyester nikoli. Na druhou stranu je velmi chladivý a rychle schne. Je ideální v tzv. směsovkách, jeho přidání k již zmíněné bavlně zvyšuje její odolnost a mačkavost. Ideální je tedy všude tam, kde náš oděv musí vydržet v neměnném stavu celý den (halenky, kostým, šaty, košile). V neposlední řadě jej hojně využíváme jako součást podšívek, vycpávek a celkově při výrobě zimního oblečení, péřové bundy atd. 

Specifické je tzv. polyesterové mikrovlákno, které je jemnější než lidský vlas, splývavé a ideální na letní měsíce, lehké župánky, šaty, či domácí oděv a také se s ním setkáte v ručnících a ložním povlečení. Na rozdíl od klasického vlákna vyniká extrémní savostí a netrpí žmolkovatěním.

Tip pro nákup: Oděv obsahující polyester je vhodné předem vyzkoušet, z fotek na internetu toho bohužel moc nevyčteme, na čem většina e-shop prodejců hřeší. Je dobré projít si alespoň pár obchodů a získat podvědomí o tom, jak by měl materiál vypadat. Ušetříme tím především naše peněženky a nebudeme kupovat zajíce v pytli. U 100 % polyesteru se to bohužel poznat nedá, zvlášť když je při focení na web použita kvalitní technika, která výslednou fotografii zkreslí. Pokud se v kabince při zkoušení začneme ihned potit, věc si nekupujme, nezlepší se to stejně tak jako tu která zachytila všechen prach v prodejně, zde i kdybychom použili svěcenou vodu se statiky nezbavíme. Na druhou stranu se ho nebojme v kvalitních provedeních, je lepší vlastnit jednu skutečně kvalitní polyesterovou halenku v nadčasovém provedení několik let, než vyhazovat peníze za levné trendy kousky, které se po sezóně rozpadnou, ona totiž taková viskóza či bavlna ušitá z odpadových látek žádná výhra není, může se trhat, děravět a vytahat tak, že se jí velmi rádi zbavíme. 

MC.