Viskóza

15.09.2022
Cupro
Cupro

Máme tady podzim přátele, a protože podzim není jen o vlně a akrylu, pojďme se podívat na další oblíbený a stále častěji se objevující materiál v lehkých svetřících a kardiganech, kterým je viskóza.

Viskóza je takový most mezi ekologii a syntetiku, odborně jí nazýváme polysyntetickým materiálem, kdy vlákna tvoří celulóza např. bambusu, dubu a jiných a ty jsou chemickým způsobem upraveny tak aby vznikla pevnější vlákna a hlavně látka napodobující přírodní materiály.

Viskózových vláknem a jí podobných máme hned několik. Běžnou viskózu, v USA najdeme pod názvem Rayon, kontroverzní bambusovou viskózu, která má více skandálu než Dáda s Felixem, oblíbený modal, cupro, lyocell, acetát a triacetát. Obecně jsou vlákna velmi podobná těm bavlněným ale jejich vydrž i přes technologický pokrok není tak vysoká. Na druhou stranu jsou viskóza a vlákna jí podobná příjemná na nošení, cenově dostupnější a v současné době neignorující ekologickou stranu mince, u takového modalu, cupra či lyocellu především.

Viskóza je velice příjemný materiál, a to nejen pro kupujícího, který ocenění příjemný omak ale také pro výrobce a fakt, že se z jednoho materiálu daří ušít celá letní kolekce za relativně nízkou cenu. I když viskóza není přírodním materiálem, ve svých schopnostech se to snaží co nejvíce dohnat a napodobit. Má proto mnoho společných znaků například s bavlnou nebo hedvábím, a proto i péče o ní bývá podobná ne-li stejná. Nejenže nás v létě viskóza příjemně ochladí ale i na podzim bude skvělou alternativou v jemných rolákových halenkách, když jsme ještě nepřezuli šatník. Na těle působí velice přirozeně, měkce, je prodyšná a dobře snášena citlivou pokožkou, také výborně absorbuje vlhkost, nezadržuje tolik pachy a relativně rychle schne. Pro zahřátí jí volte raději do podzimních a jarních dnů, jelikož není tak dobrý izolant.

Toho, komu štítek na halence ukazuje název Rayon asi teď zklamu, tím, že se nejedná o extra speciální odnož, nýbrž jen označení pro americký trh. Pamatujte, že obchodník bude vždy obchodníkem a klad je lepší než červená čísla. Oproti tomu název HWM viskóza speciální je. "High wet modulus" neboli Lamborghini mezi viskózami, kupujte, jedná se o materiál, jehož vlákna jsou upravena tak aby i za mokra byla pevná. Teoreticky HWM spadá pod lyocell nebo modal, ale už víme, že dobrý obchodník se specialitkou moc rád pochlubí.

Viskóza, pokud je dobře upravená, snáší vysoké teploty hravě, ale protože doma nemáme mikroskop ani chemickou laboratoř a netušíme, jak byla upravena, je zapotřebí přistupovat k ní šetrně a prát ji dle štítku #nastitkujepravda , kde bývá doporučená teplota nejčastěji do 40stupňů. Také se ždímáním buďme opatrní a pokud to skutečně nehoří (by the way viskóza hoří krásně jako papír) vyhněte se i zbytečnému sušení v sušičce. Mokré vlákno je mnohem náchylnější než to suché, a proto je lepší oděv rozložit než zavěsit na kolíčky. Viskózová vlákna jsou totiž málo elastická, čehož si můžete všimnout už v obchodě, látka se ráda mačká a konkrétně mokrá vytahuje. Je tedy důležité přistupovat k ní šetrně a brát jí jako lehkou tkaninu, ať se nám hned nezničí nebo nesrazí.

Viskóza je také velice citlivá na oděr, nebuďte proto překvapení z dírek, které se mohou objevit po relativně krátké době nošení, špatném praní nebo ve výprodejích za 99kč. Typickým jevem jsou také žmolky, zde pozor, klasická žiletka, by mohla lehký úplet i šikovnou manipulací narušit tak, že se později začne v místech samovolně trhat. Při nákupu bych Vám proto doporučila volit materiál buďto s přírodní příměsí jako je vlna, její vlákno elastické je, nebo syntetickými jako je elasten či polyester. Kombinace s bavlnou díky podobnostem materiálu není nejšťastnější zvlášť pokud jí najdeme ve výše zmíněných stojanech se slevou.

Modal

Jedná se druh viskózového vlákna, který je získáván úpravou dubové nebo březové celulózy. Díky tomu, je dražší, ale jako materiál pevnější a odolnější. Modal je velmi oblíbený nejen ve spodním prádle a spacích oděvech, ale najdeme ho všude tam kde je zapotřebí pohodlí a komfort, ten totiž modal díky své hebkosti a jemnosti zaručí. Navíc je velmi savý, nesráží se a skvěle si rozumí s barvami, ty si nejenže dobře zachovává ale ve svém color looku dokáže držet skoro až do konce.

Cupro

Je vlákno, které se vyrábí z bavlněné celulózy rozpuštěné ve směsi čpavku a mědi. Cupro je velmi lehká jemná a chladivá látka, která svým vzhledem a vlastnostmi připomíná hedvábí, a proto je velmi oblíbená v Japonsku, tzv. měděné hedvábí. Šaty z cupra jsou vizuálně velmi pěkné a látka sama o sobě působí luxusním dojmem, navíc se oproti běžné viskóze tolik nemačká a je příjemně splývává. Cupro lze najít v pleteninách, oblečení ale také podobně jako modal v ručnících, spodním prádle a v podšívkách.

Lyocell (někdy najdete pod názvem Tencel)

Jedná se o vlákno z čeledi viskózovitých obohaceno o větší pružnost a odolnost. Lyocellové vlákno je také pevnější a jen tak se neprodře. Občas může uvolňovat drobná vlákénka, kterých se někdy využívá pro efekt peach skin tzv. chmýří. Přidanou hodnotou je pak ekologická stránka věci, kdy se výrobce snaží, o co nejmenší zátěž životního prostředí a sníženou spotřebu vody při výrobě. Běžně se vyrábí z bambusu, dubu nebo eukalyptu.

Bambusové viskóza

Není bambus jako bambus a není druh viskózy který by pobral tolik soudních sporu jako právě ta bambusová, a to díky klamavé reklamě, díky které rostl prodej tohoto materiálu jak něčeho speciálního. Bambus a čistá bambusová látka je velmi tuhá a tvrdá ale v přírodním stavu se chová opravdu mile, ale to v případě klasického zpracování. Bambusové vlákno totiž syntetickou úpravou většinu svých schopností ztrácí, můžeme se tedy dohadovat, zda je oproti čistě přírodní tkanině stejně antibakteriální jako po procesu zpracování bambusové celulózy. Logická odpověď, není. Bambusová viskóza sice napodobuje vlastnosti samotného původce, ale schnout, izolovat bude stejně jako zbytek kolegů. Jen bude o krapet pevnější od klasické a ekologičtější díky své vstupní surovině.

Acetát a triacetát

Jedná se o vlákno podobné viskóze, ale výroba probíhá odlišně. Na první pohled látka vypadá hezky, ale s odolnosti je na tom hůř než ta klasická. Vlákna jsou velmi choulostivá na oděr, látka se opravdu hodně mačká není-li správně upravena a i přesto, že se dá obarvit na krásně odstíny, s praním mívá problém. Acetát bojuje s vysokými teplotami podobně jako čisté hedvábí, kterému se dokáže podobat jako dvojčeti. Své využití v běžném životě má hlavně v podšívkách sak, blazeru a luxusnějších kabátů, ale díky své hedvábné supermoci má také využití ve večerních robách a svatebních šatech, kde se předpokládá následné čistění profesionálem nebo výrobcem. Z acetátu se často vyrábějí satény, tafty, brokáty, úplety dyšesy nebo krajky.

MC.