Vlna

06.09.2022

Měla jsem to štěstí, když jsem vyrůstala s prarodiči, kteří chovali ovečky a jiná hospodářská zvířata. Proto když se řekne vlna, živě si vybavím jí tak typickou vůni. Navíc mám doma asi tuny ponožek, které nám babička tak ráda pletla. Stejně jako jiné přírodní materiály, i u vlny bojujeme s jejím nedostatkem, navíc jsou vlna a obecně textilie ze srsti velmi drahé, takže jsou hledány zdroje buďto ekologické, etické nebo syntetické, tak aby byla pokrytá poptávka. Když zdůrazním velmi drahé, znamená to skutečně velmi drahé, takový vlněný kabát z běžného řetězce za cenu 1700kc se možná bude reklamě tvářit vlněný, ale vlněný nebude.

Nízká cena je opravdu výborným ukazatelem kvality, proto i ty oděvy, které mohou být s výším obsahem vlny, ale jsou cenově velmi nízko znamená, že výrobce použil na zpracování tzv. recyklovanou vlnu, a i přes mou lásku k ekologii, tento si raději nekupujte, klasické vlněné vlákno není tak pevné jako to bavlněné, vyjma kašmíru, ten jediný je ve své recyklované podobě pevnější než obvykle, bohužel zbytek recyklací trpí. Vlákna slábnou, a i přes přidání syntetiky bude finální výrobek brzy k ničemu. Pokud Vám tedy jde o nadčasovost a kvalitu nebojte se této investice, při správné péči Vám to takový svetřík nebo kabátek několikanásobně vrátí. Navíc se dá velmi lehce poznat, protože každý výrobce, kdo má tu čest šít z výborného materiálu se tím velmi rád pochlubí, a to minimálně na štítku.

Vlna je přírodní materiál, který získáváme z ovcí, lam, koz, králíků nebo třeba jaka či velblouda. Její konečné označení jako kašmír, mohér, merino, alpaka se pak používá k označení konkrétního původu, (kašmírová koza, angorský králík) . Pozor takový akryl, není vlna, ale o tom jindy.

Nejčastěji užívaným a zároveň nejstarším typem vlny je vlna ovčí a jehněčí. Nejprve se ovečka ostříhá abychom získali rouno, které je ve své surové podobě plné nečistot a mazu (tzv. Greasy wood), takže po rozdělení vláken dle délky a kvality je zapotřebí ho ještě vyklepat, vyprat a karbonovat. Takto vyčištěná vlna se ještě myká a někdy i česá (velmi kvalitní, označována jako Worsted wool).

(pozn. Surová vlna je mimo jiné plná lanolinu, který je hojně využíván v kosmetice a medicíně.)

Vlněné vlákno je příjemně elastické, ale v mokrém stavu slábne, proto je nejlepší vlnu sušit rozloženou, aby se nevytahala. Na druhou stranu se vyznačuje skvělou termoizolační složkou, o čemž svědčí např. merinové termo prádlo a čímž jí odpouštíme, že schne déle, než jsme zvyklí. Správná péče je ale klíčová, prát, žehlit jí sice smíme, ale pouze na nízkou teplotu a vždy se řídíme štítkem. Sušení a ždímání NE. Pokud si nejste jistí je nejlepší radou přeprat výrobek v ruce, postačí k tomu vlažná voda, dětský šampon nebo přípravek určená na jemná a vlněná vlákna. Vlněné výrobky skladujeme vždy v suchu a s přístupem vzduchu.

Své klienty učím, že je nejlepší, nechat vlněný oděv viset ve skříni celoročně, i přes střídání zimní a letní garderoby, pouze je nutné myslet na nepříjemné moly, kterým vlna chutná a zavěsit do skříně buďto snítko levandule nebo odpuzovací sáček.

Zlozvyk, který často vídám je ten, že se snažíme do skříní nacpat co nejvíce oblečení. I tímto skladováním se oděvy ničí, proto je lepší kupovat vždy jen to co vynosíme, dobře se o to starat nebo uložit oděvy jinde. Namačkané vlněné kabáty se o sebe zbytečně třou zvlášť pokud je vlna v nich nekvalitní, a před sezónou na nich často najdeme stejně odřená místa, které se tak rády objevují na rukávech v záhybech a po kabelkách. Nebojte se využít pytel, který vlněné oděvy oddělí od ostatních materiálu, ale nezapomínejte ho čas od času vytáhnout a vyvětrat.

Jak poznat kvalitní vlněný výrobek? Opět se vracím k začátku a připomínám, že kdo má možnost šít z dobrého materiálu, nezapomene to svým zákazníkům připomenout. Označení střižní vlna neboli virgin wool označuje vlnu, která šla po stříhání rovnou do oděvů, je tedy kvalitní a takový výrobce smí užívat obchodní označení WOOLMARK nebo WOOLBLEND. Název Superwash označuje vlákno, které bylo upraveno, aby byla zvýšena jeho odolnost, nesnese sice vysoké teploty, ale jen tak se nevytahá a neplstnatí. Svetřík sáčko nebo ponožky, které jsou uzpůsobeny letnímu nošení mohou být označeny názvem Cool wool. 

Více o dalších typech vlněných vláken jakými jsou kašmír, mohér, angora či alpaka se dočtete zde